Apokalipsa – rozpad związku

A co gdybyś …. mógł przewidzieć koniec swojego związku? Niemożliwe?! Nic bardziej mylnego!

Na podstawie wieloletnich obserwacji i pracy z małżeństwami w kryzysie John Gottman opracował 4 sygnały świadczące o całkowitym rozpadzie związku:

  1. Krytyka – negatywny opis małżonka i jego działań, wyzwiska itp. Kiedy jesteś zła na męża o to, że za długo pracuje możesz powiedzieć tak: „ciągle pracujesz do późna, chciałbym więcej czasu spędzać z tobą”, ale gdy zaczynasz rozmowę od: „ja już cię w ogóle nie obchodzę, głupie spotkania z klientami są ważniejsze od żony” jest to pierwszy krok do rozpadu małżeństwa. Pary, które zaczynają się wzajemnie obrzucać wyzwiskami, kłócąc się wyrzucają swoje najgłębiej skrywane bóle, mają problemy z pohamowaniem negatywnych emocji itp. Najczęściej już w tym momencie przeżywają głęboki kryzys, z którego same nie będą w stanie wyjść.
  2. Krytyka prowadzi do zachowań obronnych – partner odrzuca zarzuty drugiej strony, przybiera postawy obronne – atak lub ucieczka. Zachowania obronne bierne powodują wycofanie, poczucie winy, następuje izolacja małżonków (ucieczka w pracę, nowe znajomości, zaszycie się w domu) itp. Często też przynajmniej jedno z małżonków przyjmuje aktywną odmianę zachowań obronnych – np przerzucanie winy i odpowiedzialności („to ty masz problem nie ja, to ty nie czekasz na mnie z obiadem i wiecznie narzekasz, że za mało zarabiam itp”), nieprzepraszanie za czyny/słowa itp.
  3. Pogarda – znajdziesz ją na twarzy partnera oraz usłyszysz w jego słowach. Sarkazm, kpienie, cynizm … wszelkiego rodzaju dogryzanie i to często w towarzystwie – „śmierdzący pijak, nie mogę nigdy na ciebie liczyć”, „po co miałbyś przyjeżdżać do domu na weekend, do kogo? do dzieci? przecież one cię nie interesują”. Pogarda, dodatkowo wygłaszana na forum jest oznaką całkowitego braku szacunku i jeszcze bardziej wymusza zachowania obronne u małżonków.
  4. MUR – całkowite odcięcie się od partnera. Najczęściej widzimy to w wersji – ona swoje a on swoje. Mąż całymi dniami w pracy, na wyjazdach, żona w domu, albo nagle odkrywa nowe pasje i zaczyna je realizować. Nie pokazują się razem, w domu ze sobą nie rozmawiają, nie wiedzą co robi drugie ani gdzie jest i jak się ma. Często śpią w osobnych łóżkach, pokojach. Małżeństwo, związek istnieje tylko na papierze. W towarzystwie, jeżeli już pokażą się razem, nie prowadzą rozmowy, unikają kontaktu wzrokowego (wzrok opuszczony, pusty), nie widać oznak aktywnego słuchania (brak potakiwania, parafraz, zainteresowania rozmówcą i tym co mówi) lub przeszkadzają sobie nawzajem (często rzucając krytykę lub pogardliwe, uszczypliwe twierdzenia na temat partnera). Najczęściej na tym etapie następuje szukanie kolejnego partnera a związek praktycznie już nie istnieje.

opracowanie: mscoach

źródło:  John M. Gottman, ”Siedem zasad udanego małżeństwa”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2006

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>