Zanim wyruszysz …. O celach cz. III.

Celom poświęcam już trzeci wpis. To nie dużo, zważywszy na to, że bez celu nie ma dobrego coachingu. Więcej, bez dobrego celu, człowiek się nie rozwija !!! Dziś słów kilka na temat dobrego sformułowania celu – czyli jaki być powinien, by nam się chciało go osiągać? Skorzystaj z tej wiedzy nawet, jeżeli nie stosujesz coachingu, a sam/a zobaczysz, że życie staje się łatwiejsze i ciekawsze.

Oczywiście zakładam, że cel jest tylko i wyłącznie TWOIM celem (nie szefa, nie żony, nie teścia czy dziecka, ale Twoim własnym – bo realizuje się własne marzenia a nie cudze :) ).

  • Pierwszą, podstawową zasadą, która pozwala nam wygrywać w życiu, jest określanie tego, do czego się dąży zamiast tego od czego się ucieka. Przekładając na nasze – zamiast mówić: „Nie chcę już tej pracy” powiedz „Chciałabym pracować w/jako/dla …”. Łatwo jest uciekać od złych rzeczy. I czasem trzeba. Ale nie o to chodzi, by być ciągle w defensywie, lecz o to, by iść do przodu i zdobywać nowe doświadczenia. Osiągamy wyłącznie pozytywne, miłe dla nas cele.
  • Sprawdź swoje zasoby – czy masz wszystko, co jest potrzebne do realizacji celu? Czego Ci brakuje i kto mógłby Ci to dać?
  • Zrób rachunek zysków i strat – takie ekonomiczne narządzie służące analizie stanu finansów. W życiu codziennym podejmujemy decyzje, ale rzadko zastanawiamy się nad ich konsekwencjami. Jeżeli zamierzasz rzucić palenie, powienieneś/aś przeanalizować jakie będą z tego tytułu zyski (zdrowie, zaoszczędzone pieniądze – w ramach nagrody zrobię remont) i jakie straty (rozdrażnienie, przytycie – a konsekwencji wymiana ubrań), a na koniec jeszcze raz podjęcie decyzji o realizacji celu. Rachunek zysków i strat pozwoli Ci także na przygotowanie się na ewentualne ciężkie chwile, wąskie gardła (jak zwał, tak zwał) i opracowanie scenariusza, jak sobie z tymi przeciwnościami poradzisz.
  • Przeanalizuj, czy Twoja decyzja wpływa i jak wpływa na otoczenie – czyli tak zwana ekologia celu. Musisz wiedzieć, że o ile niektóre z naszych celów dotyczą tylko nas, inne wpływają na otoczenie. Chcesz podszlifować swój angielski i zamierzasz przeznaczyć na naukę 12 godzin tygodniowo – te 12 godzin tygodniowo będziesz musiał/a „ukraść” z godzin pracy czy czasu, który teraz poświęcasz rodzinie lub na inne hobby. Jak to wpłynie na Twoją pracę, na rodzinę, na kontakty z przyjaciółmi? Zastanów się także, czy nie powinieneś ich poinformować o swoich zamiarach? Czy będą Cię wspierać? Co zrobisz, jeżeli nie będą?
  • Przejdź w przyszłość – musisz wiedzieć, co zyskasz a co stracisz, kiedy zrealizujesz swój cel? Co się zmieni w Twoim życiu? i czy gra jest nadal warta świeczki?

Jeżeli podejmujesz się pracy nad tym celem zostaje Ci ustalenie planu działania i jego realizacja. A o motywację na każdym etapie realizacji będziesz się martwił z coachem na kolejnych sesjach.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>