Nie podejmuj decyzji za innych !!!

Małe ćwiczonko na początek.

Odpowiedz, zgodnie ze swoim sumieniem:)

  1. W czasie Twojego urlopu w Waszej firmie przyjęto nowego dyrektora regionu. Kolega powiedział Ci, że zarabia on dużo więcej od niego, pomimo, że są na tych samych stanowiskach. Kolega zarabia 3500 zł. Jak myślisz, ile zarabia nowy dyrektor?
  2. Twój znajomy został prezesem firmy. Chwali się, że to bardzo duża firma i zatrudnia wielu pracowników. Jak myślisz, ilu pracowników zatrudnia Twój znajomy?
  3. Zepsuł Ci się samochód. Dostarczyłeś go do warsztatu. Serwisant dzwoni po godzinie i mówi, że trzeba wymienić parę części ale będzie to dużo kosztować. Jak myślisz, ile to jest „dużo”?

I jak? A teraz przeczytaj te pytania domownikom i znajomym. Porównaj ich odpowiedzi z Twoimi. Moje znajdziesz pod tekstem.

 

Coach jest od tego, by prowadzić, wskazać drogi, którymi możesz podążać. Ale wybór należy do Ciebie ….

Ha, bardzo śmieszne ! My, ludzie dorośli, lubimy doradzać. Oj, bardzo lubimy. Uważamy się za specjalistów w wielu dziedzinach – wszak internet to źródło wszelakiej wiedzy, z której czerpiemy garściami. Interpretujemy wyniki badań medycznych, zbieramy przepisy, naprawiamy samochody czy komputery na podstawie krótkich instruktarzy. To takie proste, gdy ma się komputer z dostępem do internetu. Sprawa się komplikuje, gdy ktoś przychodzi do nas z dylematem życiowym. Zostać przy nim czy odejść? Ożenić się z nią czy uciekać gdzie pieprz rośnie? Zmienić pracę czy założyć własną firmę?rdzo śmieszne ! Każdy z coachów to wie, ale z realizacją już gorzej.

Rozwiązałeś test na początku tego posta? Porównałeś wyniki z moimi, porównałeś z przyjaciółmi. Wiesz już, jak bardzo się różnią. Dla jednego kwota 100 zł miesięcznie mniej lub więcej to być albo nie być. Dla drugiego będzie to w ogóle niezauważalne. Według jednej kobiety mężczyzna, który codziennie siada przed telewizorem z kuflem w ręku i spędza soboty z przyjaciółmi będzie alkoholikiem i egoistą. Inna uzna to za typowe męskie działanie i nie będzie do tego przywiązywać wagi.

ZAGROŻENIA

Pracując z klientem każdy z coachów wie, że musi wystrzegać się nakładania kalki – czyli sytuacji, w której mamy jakieś doświadczenia (własne tudzież zasłyszane) i próbujemy poprowadzić klienta właściwą (w naszym mniemaniu) drogą. Efektem takiego postępowania jest zniesienie odpowiedzialności za własne życie i zrzucenie jej na barki coacha. ” Skoro przychodzę do coacha po poradę i on mi jej udziela, to wszelkie zło jest wynikiem jego złych porad.” To Ty, drogi coachu będziesz odpowiadał za rozpad związku, bezrobocie czy zły start w zawodach, jeżeli pokusisz się o doradztwo swojemu klientowi.

I nawet, jeżeli nie jesteś coachem, to wiedz, że podejmowanie za innych decyzji, doradzanie, jest brzemienne w skutkach. To jak jazda bez trzymanki – czasem się uda, ale czasem …. możesz zderzyć się boleśnie z tirem :)

Mały przerywnik do tematu: 
http://www.obrazki.jeja.pl/26724,doradzanie-przyjaciolom.html

WYJŚCIE ? NIE DORADZAJ ! POZWÓL KLIENTOWI SZUKAĆ

W jaki sposób pracować z klientem, który szuka rozwiązania swojego problemu czy dylematu i usilnie próbuje wymusić na nas wybór? Odpowiedzi jednej nie ma. Zależy z czym Twój klient przychodzi. Narzędzia do pracy z dylematem znajdziesz w następnych wpisach.

P.S. Moje odpowiedzi: 1. 5000zl; 2. 250 osób, 3. 2000zł

tekst: mscoach.blog.pl; obrazek; kotlet.pl

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>