Osiągasz to o czym myślisz

Zanim wyjaśnię o co chodzi – małe zadanie:

Weź 5 -10 kartek papieru i rozłóż je na podłodze – jedna koło drugiej, wzdłuż, tak, by utworzyły linię. Przypatrz się uważnie – czy możesz przejść po tych kartkach – tam i z powrotem? Zrób to.  ”Żadna sztuka” – pomyślałeś / aś. To rzeczywiście banalnie proste.  Czy zrobisz to, kiedy Ci powiem, że ta ścieżka to nie kartki papieru, ale belka położona na podłodze? „Oczywiście!”. No jasne, że tak, przecież dla Ciebie to żaden wyczyn! Teraz poproszę Cię, byś wykonał/a to samo, jednak wiedz, że ta belka, po której tak lekko do tej pory się przechadzałeś/aś to jedyna droga łącząca dwa brzegi nad przepaścią – jakieś 200 m nad ziemią. Przejdziesz? „O nie nie ma mowy! Nie chcę się zabić!”. No dobrze, może przesadzam. To ułatwię Ci zadanie – powieszę tą belkę jakieś 4-5 metrów nad ziemią. To powinien być dla Ciebie pikuś. Przechodzisz? Daję 100 zł za przejście. Nie? 1000 zł. Też nie?

Niestety – 90%  z Was – albo i więcej nie będzie chciała tego zrobić. Lub zadeklaruje, że TO zrobi, ale kiedy dojdzie co do czego – wycofa się. Nawet za pieniądze. A ja zapytam – dlaczego? Daję Ci szansę a Ty z nie chcesz  z niej skorzystać!

Kiedy mamy do czynienia z czymś bezpiecznym – kartkami czy belką na podłodze – nie ma w naszej głowie żadnych blokad. Kiedy ryzyko wzrasta lub kiedy mamy do czynienia z czymś dotąd nieznanym – następuje zwolnienie blokady i maszyna losująca z prawdopodobnymi scenariuszami rozpoczyna pracę.

      Nasz mózg – skomplikowana maszyna, która bardzo upraszcza sobie życie. Spłyca swoje działanie do tego stopnia, że często nie bierze rzeczywistości taką, jaka jest, ale bazuje na tym, co już sprawdzone – na naszych przekonaniach i nawykach myślowych. Kiedy myślisz, że możesz – mózg pozwala Ci działać i rzeczywiście to robisz. Kiedy nie wiesz, czy jesteś w stanie, lub gdy znajdziesz się w całkiem nowej sytuacji – Twój komputer pokładowy szuka w bazie danych podobnych sytuacji, nawyków, scen z życia (tudzież z wyobrażeń), by stwierdzić czy warto podjąć działanie, czy nie.  Najszybciej i najłatwiej znaleźć 100 powodów na niepodejmowanie działania, niż przekonać Cię, byś to zrobił. Dlatego – przejście po belce na podłodze nie powoduje blokad, ale zrobienie tego samego na belce zawieszonej na wysokości kilku metrów (na tej samej belce i w tych samych warunkach) – już tak.

Posiadasz umiejętności, by wykonać każde działanie ale to Twoje wyobrażenia i przekonania decydują czy te umiejętności wykorzystasz i osiągniesz sukces.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>